دوره متوسطه دوم دخترانه - تربت حیدریه
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات دانش پژوهان ---> ايدز ، طاعون سياه قرن { -- }

  ايدز :

  مقدمه :

  بيماري ايدز نوعي بيماري ويروسي است . اين بيماري بيش از 20 سال پيش شناخته شد و اكنون در سراسر جهان  در حال گسترش است ، اگر چه سرعت اين گسترش در كشورهاي مختلف متفاوت است . در حال حاضر مردم كشورهاي افريقايي بيش از كشورهاي ديگر به اين بيماري مبتلا شده اند .

  اولين بيماري ايدز در كشور ما سال 1366 شناخته شد . او يك كودك 6 ساله مبتلا به هموفيلي بود . خون افراد مبتلا به هموفيلي هنگام زخم برداشتن و خونريزي منعقد نمي شود ، بنابراين احتمال مرگ اين افراد در اثر زخم هاي كوچك به دليل عدم انعقاد خون وجود دارد . به همين دليل بايد به طور مرتب به اين افراد عواملي را كه سبب انعقاد خون مي شوند تزريق كرد و چون منعقد كننده خوني كه به اين كودك تزريق شده بود به ويروس ايدز آلوده بود ، كودك به بيماري ايدز مبتلا شد . متأسفانه چندي است كه تعداد موارد مبتلا به ايدز در كشور ما رو به افزايش است ، بنابراين بايد با شناخت كافي از ايدز در جلوگيري از گسترش اين بيماري بكوشيم و مانع از تبديل شدن اين بيماري به يك فاجعه بهداشتي شويم .

  ايدز و HIV :

  ايدز يا بيماري نقص ايمني اكتسابي را ويروسي به نام HIV به وجود مي آورد ، اين ويروس به گروه خاصي از گلبولهاي سفيد حمله مي كند . ميدانيم كه اين گلبولها از بدن در برابر عوامل بيماري زا دفاع مي كنند در نتيجه قدرت دفاعي بدن به مرور زمان كم مي شود و پس ازمدتي دستگاه ايمني بدن آن قدر ضعيف مي شود كه فرد مبتلا به HIV حتي توانايي مقابله با كمترين عفونت ها را ندارد و سرانجام در اثر ابتلا به انواعي از بيماريهاي باكتريايي ، قارچي ، ويروسي و يا سرطان ها جان خود را از دست مي دهد .در واقع ويروس ايدز با تخريب گلبولهاي سفيد ، زمينه را براي فعاليت عوامل بيماري زا فراهم مي كند . HIV از خون و غشاهاي مخاطي ، مانند غشاهاي لوله هاي توليد مثلي وارد بدن مي شود به نوعي گلبول سفيد مي چسبد و ماده وراثتي خود را به درون آن مي فرستد ، ژنهاي ويروس پس از نفوذ به درون گلبول سفيد همانند سازي DNA آن را در اختيار خود مي گيرند و در نتيجه آن گلبول سفيد توليد ويروس را شروع مي كند .گلبولهاي سفيد پس از تكثير ويروس پاره مي شوند و از بين مي روند و ويروس ها به درون خون رها مي شوند هر كدام از اين ويروسها گلبول سفيد ديگري را آلوده ميكند . تكرار اين فرايند سبب از بين رفتن سريع گلبولهاي سفيد و ايجاد اختلال در كار دستگاه ايمني مي شود .

  نشانه هاي ايدز :

  از زمان ورود ويروس ايدز به بدن تا آشكار شدن علايم بيماري ايدز ممكن است چند روز تا چند سال ( مثلا تا 10 سال ) فاصله باشد . فرد در اين مدت اگرچه در ظاهر بيمار نيست اما ناقل ويروس است و مي تواند افراد ديگر را آلوده كند . نشانه هاي ايدز عبارتند از : 1) تب طولاني بيش از يك ماه 2) از دست دادن بيش از 10 درصد وزن بدن در مدت يك ماه 3) اسهال مزمن و طولاني بيش از يك ماه 4) احساس خستگي شديد به مدت طولاني 5) سرفه هاي مداوم و طولاني بيش از يك ماه 6) عرق شبانه فراوان 7) بثورات پوستي خارش دار 8) زخم هاي دهاني 9) عفونت هاي قارچي دهان و گلو 10) تب خال 11) تورم غده هاي لنفي

  تشخيص HIV :

  تشخيص قطعي HIV با انجام آزمايش خون امكان پذير است .اين آزمايش ، آزمايش پادتن HIV ناميده مي شود . وقتي ويروس وارد خون مي شود ، گروهي از گلبولهاي سفيد عليه آن پادتن مي سازند .ساخته شدن پادتن ممكن است دو هفته تا چند ماه طول بكشد . وقتي مقدار پادتن در خون زياد شود ، با انجام آزمايش خون شناسايي مي شود و به اين ترتيب به وجود ويروس ايدز در فرد پي مي برند . در اين حالت گفته مي شود كه نتيجه آزمايش HIV مثبت است . بنابراين ، اگر فردي رفتاري داشته است كه گمان مي رود به ايدز مبتلا شده باشد ، لازم است كه به متخصصان مشاورهي ايدز در درمانگاههاي وزارت بهداشت و درمان مراجعه كند .

  راههاي ورود ويروس ايدز به بدن :

  ويروس ايدز ممكن است از سه راه وارد بدن انسان شود :

  1)تزريق خون يا فرآورده هاي خوني آلوده به ويروس ايدز به نوزادان يا در هر مراحل سني و يا استفاده از وسايل تيزو برنده اي كه به خون آلوده به ويروس ايدز آغشته باشند . مانند سرنگ ، سوزن ، مسواك (خونريزي لثه) ، وسايل خال كوبي و حجامت 2)انتقال ويروس از راه تماس جنسي از فرد آلوده به ويروس به فرد سالم 3)انتقال ويروس از مادر آلوده به ويروس ايدز به نوزاد در مراحل بارداري ، زايمان و شيردادن . پژوهش ها نشان مي دهند كه ويروس ايدز از راه هوا ، آب ، غذا ، گزش حشرات ، دست دادن ، صحبت كردن ، روبوسي ، بزاق ، اشك و ادرار از فرد آلوده به فرد سالم منتقل نمي شود . همچنين تماسهاي معمولي مانند زندگي كردن در يك خانه با افراد آلوده ، كار ، تحصيل و هم غذا شدن با آنها سبب انتقال ويروس از افراد آلوده به ديگران نمي شود .

  درمان ايدز :

  آيا درماني براي ايدز وجود دارد ؟ از درمان بيماريها در دو حالت صحبت مي شود : مثلا درمان گلو درد چركي با پني سيلين . اما گاهي مواقع منظور از درمان ، كنترل بيماري و جلوگيري از پيشرفت آن و كاهش عوارض سوء بيماري تا حد امكان است . مثلا كسي كه فشار خون دارد ، هميشه بايد مراقبت كند و مانع از بالا رفتن آن شود . ايدز هم از آن دسته بيماريهاست كه در حال حاضر درمان قطعي ندارد ، بلكه با مصرف داروهاي متفاوتي سعي مي شود كه از پيشرفت بيماري و فعاليت ويروس تا حد امكان جلوگيري كرد . داروهايي كه به افراد مبتلا به HIV مي دهند . اگرچه عوارضي براي بدن دارد اما به دستگاه ايمني كمك مي كند و طول عمر افراد مبتلا را بيشتر مي كند . به هر حال اين داروها تا حدودي مؤثرند و چون دستگاه ايمني افراد مبتلا به HIV ضعيف است ، آن ها هميشه در خطر ابتلا به انواع عفونت هاي ديگر مثل سل هستند كه مي توانند هرگاه بدن بيمار ضعيف شود فعاليت خود را از سر گيرند .

  از آن جايي كه بشر توانسته است براي بعضي از بيماريهاي عفوني كه زماني عامل مرگ و مير مردم زيادي بوده اند ، واكسن بسازند ، محققان بر اين تلاشند كه براي ايدز نيز واكسن بسازند اما با وجود تلاش بسيار آنها هنوز موفق نشده اند ، بنابراين در حال حاضر تنها راه جلوگيري از ابتلا به HIV آموزش و پرهيز از رفتارهايي است كه ما را در معرض آلودگي به اين ويروس قرار مي دهند .

   

  تهيه كننده : عاطفه شيباني

   

  منابع :

  www.mydocument.ir

  www.jin-hc.org

   

   

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم شجاعي
  • آدرس الکترونیک فرستنده: --
  • تاریخ ارسال: يکشنبه 30 فروردين 1388
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 573669 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد